„Cokolwiek zamierzasz zrobić,
o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Odwaga jest zalążkiem geniuszu;
to źródło siły i magii!”

J. W. Goethe

 

          4 września, o godzinie 12.00 w sali Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie, po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, Katarzyna Miąskowska, dyrektor Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych wraz z panią Agnieszką Fafińską, wicedyrektorem, rozpoczęła uroczystość otwarcia Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych oraz pierwszą inaugurację roku szkolnego 2017/2018. Powitała uczniów, przedszkolaków, rodziców, nauczycieli i zgromadzonych gości. W przemówieniu zgromadzeni usłyszeli: „Zaczynamy nową historię
i udział w życiu edukacyjnym na polskiej mapie oświaty. Jest to chwila ważna, wzruszająca dla nas, dyrekcji i nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a niech mi będzie wolno wyrazić nadzieję, że także jest to moment o pewnym znaczeniu dla całej społeczności lokalnej, zaprzyjaźnionych dyrektorów, nauczycieli i władz samorządowych. Ufam, że AZPO doprowadzi do zacieśnienia więzów współpracy i przyjaźni edukacyjnej między wymienionymi osobami,
a w konsekwencji przyczyni się do integracji.

          Szanowni Goście, uczniowie, rodzice i nauczyciele. Zdaniem Breindenbacha, „szkołę trzeba dziś wymyślić od nowa, bo ta, jaką znamy, została stworzona na potrzeby świata, którego już nie ma.” Dlatego AZPO opiera się na trzech założeniach:

1.     wiemy, co jest właściwe, jeśli myślimy sercem,

2.     gdy przyjrzymy się światu w sposób odpowiedzialny i krytyczny, zrozumiemy , że nadszedł czas na działanie,

3.     rozwój potencjału to podstawowe prawo, które zacznie obowiązywać dzięki nam.

Dlatego proponujemy naszym uczniom otwarte przestrzenie, aby otworzyli umysły i serca, pracę w grupie, bo to źródło siły, naukę odpowiedzialności, żeby zrozumieli, że szkoła to nie centrum oceniania, odwagę także do popełniania błędów, żeby podejmowali wyzwania, jakie niesie przyszłość, nowy sposób myślenia i działania, bo szkoła to zalążek społeczeństwa, zrozumienie-współtworzenie i skuteczność, wychowanie i tożsamość narodową,  bo naród bez historii nie przetrwa, w tym miejscu to dobry moment, aby przywołać ważne dla naszego narodu daty; tj. 1 września i 17 września. Pierwsza wskazuje na 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej i sowieckiej napaści na Polskę. Kultywowanie pamięci o tych tragicznych zdarzeniach jest o tyle ważne, aby elementarna prawda o tym, „kto był ofiarą, kto mordercą” nie była zamazywana. 

Drodzy pedagodzy! To w Waszych rękach są te wszystkie zgromadzone tutaj talenty i potencjały. Nowa przyszłość edukacyjna zaczyna się teraz. Nauka, nauka i jeszcze raz nauka. W towarzystwie dobrych relacji, refleksji, uznania, fantazji i zabawy, ma szanse stać się nauką przyjazną. Nauczyciel w naszej szkole- poświęca uwagę, aranżuje, prowadzi i daje przykład.

Drodzy Rodzice! Fundamentem naszej współpracy jest kultura dialogu, zaufania i szacunek. Nie stworzymy nic dobrego bez Waszego udziału. Zapraszamy Was do szkoły, do klas, na lekcje. Zaufajcie możliwościom swoich dzieci oraz bogactwu pomysłów i doświadczeniu nauczycieli.

Drodzy Uczniowie mali i duzi.Zastanawiałam się, czego mogłabym Wam życzyć! Życzę Wam, żebyście w szkole czuli się dobrze, swobodnie i bezpiecznie. Rozwijajcie skrzydła i wzlatujcie w przestworza wiedzy i umiejętności, życzę Wam, żeby nauka była odkrywaniem, doświadczeniem, zabawą na miarę potrzeb i oczekiwań, najmłodszym, żeby każdy dzień w szkole był nową przygodą, wszystkim- byście byli szczęśliwi, byli sobą, podążali za swoimi marzeniami, działali zgodnie z sobą i nie krzywdzili innych, życzę Wam nauczycieli- pasjonatów, aby zaskakiwali Was na każdej lekcji.

Uczniowie, nauczyciele i rodzice – DZIŚ ZACZYNAMY DZIAŁAĆ!

            Następnie głos zabrała pani Joanna Długosz, Prezes Fundacji Rozwoju Warmii i Mazur, w towarzystwie pana Arkadiusza Wasiłowskiego, wiceprezesa Fundacji oraz pani Elżbiety Glegoły, dyrektor pionu edukacji, podkreślając moc spełnienia marzeń i dziękując wykonawcy oraz wszystkim sprzymierzeńcom i zwolennikom szkoły, bez których trudno byłoby świętować ten dzień.

            Kolejnym punktem było rozwinięcie biało-czerwonej wstęgi przez uczniów klasy pierwszej. Do przecięcia wstęgi zostali zaproszeni goście, którzy dokonali symbolicznego otwarcia Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie.

            Po oficjalnej części, poszczególni wychowawcy wyczytali uczniów
i przeszli do sal omówić sprawy szkolne.

 
 
 
  • 1_02.png
  • 2_04.png
  • 3_06.png
Akademicki Zespół Placówek Oświatowych
Fijewo 85, 14-260 Lubawa
NIP: 744 169 27 52
REGON: 368041867
tel. 575 - 141 - 005
email: akademickizespol@gmail.com
www.szkolalubawa.pl
www.przedszkolelubawa.pl
www.zlobeklubawa.pl
@AZPO
@Szkola_Lubawa