Szanowni Państwo, Drodzy Abiturienci,

W dobie pandemii koronawirusa, kiedy zawieszono zajęcia szkolne, odbywa się nauka zdalna, kiedy nie znamy daty egzaminu dojrzałości, zakończenie roku dla maturzystów zostało odwołane, czuję w tym szczególnym dniu powinność skierowania do Was kilku słów, aby symbolicznie zakończyć Waszą naukę w AZPO.

Kochani Maturzyści,

Żyjemy w bardzo ciekawych czasach. W połączeniu z Waszą wyjątkowością, ujawnioną we wrześniu 2017r., kiedy pierwszy raz przekroczyliście próg szkoły, sprawia że jestem bardziej niż pewna, że jesteście ludźmi sukcesu. Dlaczego tak myślę? Bo jesteście ludźmi, którzy mimo obaw- ryzykują, mimo przeciwności – prą do przodu, mimo lęku- działają, NIE- zamieniają na TAK, a porażkę- traktują jako kolejny etap do osiągnięcia sukcesu.

Jako pierwsi uczniowie przekroczyliście próg AZPO, 3 lata minęły tak, jak będzie mijało Wam całe życie. Dlatego nie warto zmarnować ani minuty. Macie solidne fundamenty naukowe. Matura jest tylko kolejnym, aczkolwiek istotnym elementem dla tych, którzy planują swoją karierę naukową. Ale pamiętajcie, że to nie matura winna wartościować Was jako człowieka. Pragnę na koniec zwrócić się do Ciebie Maturzysto z kilkoma życiowymi radami:

Bądź dobrym człowiekiem, dla siebie i dla innych.

Szanuj ludzi. Kochaj i okazuj to swoim Rodzicom, to dzięki nim jesteś w tym miejscu. To oni kochają Ciebie bezwarunkowo, wspierają i walczą o Ciebie. Korzystaj z ich rad.

Dbaj o zdrowie własne i innych. Dzięki dobrej kondycji możliwy jest dalszy rozwój indywidualny i społeczny.

Pracuj i doceniaj takie wartości jak: uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, ciekawość, kreatywność, przedsiębiorczość, kultura osobista, gotowość do uczestnictwa w kulturze, podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej.

Szanuj tradycję i kulturę własnego narodu, a także prezentuj postawę poszanowania dla innych kultur i tradycji.

Nie bądź odludkiem – komunikuj się i współpracuj w grupie, w tym w środowiskach wirtualnych, w projektach zespołowych oraz organizuj i zarządzaj projektami.

Praktykuj wdzięczność. „Sukces bez wdzięczności jest największą porażką ze wszystkich”. Wdzięczność jest kluczem do szczęśliwego i udanego życia. Bez niej zawsze będziesz pragnąć więcej, więcej i więcej. Z wdzięcznością poznasz, jak cudowne jest Twoje życie i będziesz wdzięczny za to, jak daleko już doszedłeś oraz nauczysz się doceniać co już masz.

Strategia uczenia się przez całe życie wymaga umiejętności podejmowania ważnych decyzji, poczynając od wyboru kierunku studiów,  konkretnej specjalizacji zawodowej poprzez decyzje o wyborze miejsca pracy, sposobie podnoszenia oraz poszerzania swoich kwalifikacji aż do ewentualnych decyzji o zmianie zawodu. I te umiejętności Ty posiadasz.

Jestem przekonana, że takiej wyjątkowej klasy nie będzie już w AZPO, tym bardziej pragnę, żebyście nie zapominali o szkole, o wychowawcy, o nauczycielach i pracownikach szkoły. Zapraszam Was przy każdej okazji do odwiedzin. Ufam, że za kilka lat wrócicie na Zjazd Absolwentów i będziecie bawić się jeszcze lepiej niż na pamiętnej Studniówce. Utrzymujcie kontakty, znajomości, przyjaźnie. Z perspektywy lat- przyjaźń zawarta  w liceum przeżywa niejedno małżeństwo.

Pragnę, żebyście opuszczając szkołę mieli przeświadczenie, że nauczyciele zrobili wszystko, co w ich mocy, żebyś posiadł największą możliwą wiedzę z przedmiotu, tak jak my wierzymy w to, że zrobiłeś wszystko, żeby uczyć się na miarę swoich możliwości.

Wykorzystujcie Waszą wyjątkowość na co dzień. Każdego dnia cieszcie się z osiąganych małych i dużych sukcesów. Chwalcie się swoimi sukcesami. Kochajcie i bądźcie kochani. Niech miłość towarzysz Wam każdego dnia.

Trzymam kciuki za Was, za egzamin maturalny, za dojrzałość w podejmowaniu decyzji, za sukcesy zawodowe, za pomyślność w życiu osobistym.

J. W. Goethe (1749 – 1832; geniusz intelektu i sztuki europejskiej, pełen wigoru w całym długim życiu, czyli matuzalem w porównaniu z biografiami innych romantyków) zapisał:

„Każdego dnia trzeba posłuchać choćby krótkiej piosenki, przeczytać dobry wiersz, obejrzeć piękny obraz, a także – jeśli to możliwe – powiedzieć parę rozsądnych słów.” Tego życzę Wam każdego dnia.

Wojciechu Chołaściński, Aleksandro Czajkowska, Julio Czaplejewicz, Mateuszu Ewertowski, Martyno Flaszyńska, Magdaleno Górska, Soniu Jurkiewicz, Julio Kostrzewa, Oliwio Krajewska, Igorze Krajewski, Jakubie Krajewski, Jowito Kurkowska, Zuzanno Lewandowska, Agato Licznerska, Nikodemie Maliszewski, Pawle Markowski, Maksymilianie Markuszewski, Pawle Miśtal, Iryno Mynicn-Voysey, Oskarze Piersa, Zuzanno Prass, Wiktorio Rucińska, Adrianno Rudnicka, Beato Rumińska, Krystianie Sadowski, Klaudio Wiśniewska, Sandro Wiśniewska, Jakubie Wojtacki, Natalio Paczkowska, Andżeliko Chechłowska

Bądźcie szczęśliwymi ludźmi!

Katarzyna Miąskowska, dyrektor Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie

  • 1_02.png
  • 2_04.png
  • 3_06.png
Akademicki Zespół Placówek Oświatowych
Fijewo 85, 14-260 Lubawa
NIP: 744 169 27 52
REGON: 368041867
tel. 575 - 141 - 005
email: akademickizespol@gmail.com
www.szkolalubawa.pl
www.przedszkolelubawa.pl
www.zlobeklubawa.pl
@AZPO
@Szkola_Lubawa