Drodzy Rodzice!
Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienia, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo – rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, jakie płyną z czytania książek dzieciom.

• Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową miedzy dzieckiem a rodzicami - dziecko wsłuchane jest w głos rodzica a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
  • Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać:  czy wiesz, co wydarzyło się później?
  • Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki.
  • Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
  • Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy poruszane  w odpowiednio dobranych lekturach wzruszają i uczą empatii.
  • Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. W dziecięcym życiu są momenty, kiedy dobra bajka, przeczytana ciepłym, modulowanym głosem jest niezastąpiona.
  • Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
  • Książki porządkują świat dziecka. Dzięki bajkowym bohaterom łatwiej zrozumieć codzienne sprawy.
  • Książki podpowiadają jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem, czy siostrą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nim poradzić.

Pamiętajmy o tych zaletach. Pamiętajmy też, że nikt nie rodzi się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa.
Nasza biblioteka zostanie wyposażanie nowe woluminy książkowe, jak i nowoczesny sprzęt multimedialny, aby „zarazić” każdego naszego ucznia pasją czytania.
Dla starszych uczniów będzie miejscem, w którym mogą odrobić lekcje, przygotować się do wygłoszenia referatu, „posurfować” w sieci czy po prostu znaleźć ciekawą literaturę na interesujący ich temat.
Będzie czynna w godzinach 13.00 – 16.00.